FEDERATED CLOUD 2024

a
  • 10.4.2024
  • Lukáš Richter

V posádce Bechyně se ve dnech 10. až 26. dubna uskuteční největší spojařské cvičení Federated Cloud 2024. Co bude zahrnovat, jaké jednotky a zahraniční partneři se ho zúčastní, nebo jaká technika bude během cvičení využita? To vše se dozvíte ve videích, článcích a dalších příspěvcích, které budou následovat.

Cvičení má ověřit schopnosti spolupráce systémů velení a řízení v rámci Armády České republiky a propojení utajovaných systémů pozemních a vzdušných sil podle konceptu Federated Mission Networking i mezi jednotlivými státy partnerů NATO. Tento koncept je důležitý pro optimalizaci velení, řízení, rozhodování a sdílení informací při nasazení spojeneckých jednotek během probíhajícího cvičení, nebo v reálných bojových podmínkách.
Čeká se účast více než šesti set armádních specialistů na informační technologie a komunikační systémy společně s vojáky aktivní zálohy Agentury komunikačních a informačních systémů, kteří se budou aktivně podílet na výstavbě komunikační infrastruktury a jejím řízení. Z partnerských států NATO budou na místě působit i armádní specialisté z Belgie, Rumunska a Slovenska.
Jedním z hlavních cílů celého cvičení je prověřit schopnost sladit a provozovat nejrůznější komunikační systémy armád NATO, a tím tak zajistit součinnost vojsk na taktické a operační úrovni s použitím utajovaných informačních systémů podle konceptu Federated Mission Networking (FMN), což je iniciativa NATO, která optimalizuje velení, řízení, rozhodování a sdílení informací při nasazení spojeneckých jednotek.
Moderní konflikt vyhrává mj. rychlost, bezpečnost a aktuálnost přenášených informaci v digitálním prostředí. Jen takové spojení a jen taková služba umožní informační a taktickou převahu, která díky možnosti rychlé reakce v konečném důsledku šetří životy vojáků a počty techniky. 
„Pokud se stane Česká republika účastníkem vojenského konfliktu, bude to pravděpodobně v rámci pátého článku Washingtonské deklarace o kolektivní ochraně. Pak budeme zabezpečovat spojení nejen pro Armádu ČR, ale také pro našich 31 spojenců, kteří od nás očekávají nejvyšší úroveň poskytovaných služeb. Naší povinností je být na tuto situaci plně připraveni. Během cvičení si plánujeme vyzkoušet, že na to máme a případné nedostatky jasně analyzovat a v co nejkratším čase odstranit. Proto zde cvičíme, proto tu dnes s našimi zahraničními kolegy jsme“, vysvětluje plukovník Jan Jelínek, ředitel Agentury KIS. 
 
Hlavním pořadatelem je Sekce komunikačních a informačních systémů Ministerstva obrany a Agentura komunikačních a informačních systémů. V rámci cvičení jsou také nasazena nejmodernější spojovací vozidla, satelitní systémy, IT technologie až po bezpilotní prostředky a systémy elektronického boje. 
 

VIDEO: https://fb.watch/rvi1nj7GvQ/

 
Komentář
Nutnost zajistit spojení mezi jednotkami různých států se projevila jako zásadní během zahraniční mise v Afghánistánu, kdy zapojeným armádám chyběla vzájemná a efektivní komunikace. Kompatibilita aliančních systémů zde byla vyřešena vybudováním tzv. Afghanistan Mission Network (AMN). Současný koncept FMN (Federated Mission Networking), vycházející z potřeb NATO, pak vznikl na základě AMN v roce 2015 a Česká republika se k němu připojila o rok později. Od té doby je cílem naší armády poskytnout k tomuto účelu jak kvalitně vycvičený personál, tak i potřebné moderní spojovací technologie.
„V letošním roce představujeme na cvičení naprostou novinku armádní techniky, a to kolové obrněné vozidlo spojovací, Titus. Toto vozidlo obsahuje nejnovější techniku, která byla připravena podle platného konceptu FMN. Probíhá na ní utajovaná datová i hlasová komunikace. Je to ve své podstatě jakási pojízdná serverovna. Máme zde i techniku modernizovanou, která je na starších podvozcích, ale vybavena nejmodernějšími technologiemi. Díky tomu, že spojařská část je totožná na různých typech techniky, může být obsluhována stejnými lidmi a není třeba školit řadu specialistů pro jeden konkrétní typ,“ vysvětlil ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů (Agentura KIS) plukovník Jan Jelínek.
Účelem cvičení FECL je zprovoznění a nastavení spojovacích prostředků tak, aby byly plně využitelné při společném nasazení našich i aliančních jednotek NATO, a to prakticky kdekoli, a dostupné všem, až po posledního vojáka v poli. S rostoucím počtem zúčastněných se zvyšuje i kvalita vyškoleného personálu a vybavení, neúspěch cvičení je tedy vyloučen.

 

Zpravodajství:

15. dubna byl slavnostním nástupem zahájen již 5. ročník největšího cvičení spojovacího vojska Federated Cloud, během kterého specialisté z řad českých 🇨🇿 i zahraničních vojáků prověřují své schopnosti v oblasti komunikačních systémů mezi sebou a armádami NATO.
Cvičení se zúčastní armády koaličních partnerů z Belgie 🇧🇪, Rumunska 🇹🇩 a Slovenska 🇸🇰 společně s příslušníky Aktivní Zálohy Agentury komunikačních a informačních systémů, kteří se budou aktivně podílet na výstavbě komunikační infrastruktury a jejím řízení.

 

Hlavní spojovací prostředky pro zabezpečení cvičení tvoří zejména anténní vysílače a satelitní terminály, které mohou fungovat formou směrového, nebo všesměrového provozu a tím zabezpečovat plynulý a spolehlivý provoz všem cvičícím jednotkám.

 

Kolové obrněné vozidlo spojovací zkráceně KOVS je nejnovějším přírůstkem do vozového parku spojovacího vojska, které disponuje mnohem větším a efektivnějším arzenálem pro navázání a udržení spojení na ještě větší vzdálenosti než kdy dříve. Samozřejmostí je nejvyšší možný stupeň zabezpečení přenosu. Díky tomu, že dokáže důležité informace předávat rychleji, ve větších objemech a bezpečněji se komunikace s našimi spojeneckými jednotkami a koaličními partnery napříč celou aliancí ještě více zjednoduší a zefektivní.
Řidič Titusu desátník Marek WOJAK (OR-2) ze spojovací čety z Bučovic k tomuto vozidlu dodává, „Díky novým vozidlům Titus máme mnohem větší možnost spolupracovat s našimi koaličními partnery v oblasti IT, nebo řidičské přípravy. Když jsem dostal nabídku, že mohu přejít ke spojovací četě jako řidič tohoto nového vozidla, tak jsem neváhal ani minutu. Pro mě osobně to byla výzva naučit se něčemu novému a být ještě lepším Wojákem.“
 

Mezinárodní účast

Seznamte se s Martinem (OR-7)🫡

Martin je příslušníkem Armády Slovenské republiky🇸🇰 a slouží u spojovacího vojska na základně nasaditelných komunikačních a informačních systémů v Rožumberoku. Za svojí devatenáctiletou kariéru jakožto spojaře se cvičení Federated Cloud účastní druhým rokem. Jeho pozice v rámci cvičení je náčelník mobilního spojovacího uzlu, který řídí a zabezpečuje provoz síťového spojení.

 

AZ AKIS

Aktivní záloha je dnes nedílnou součástí každého vojenského cvičení - u AKIS nevyjímaje. Během cvičení Federated Cloud se aktivní záloha podílí na výstavbě a řízení spojovacích prostředků, při které si její příslušníci ověřují a zdokonalují své schopnosti jak mezi svými vojenskými protějšky, tak aliančními partnery z NATO přítomných na cvičení.

Jak sami říkají: „U každého cvičení se snažíme spojit to co nás naplňuje a to co nás baví - vojenský život a rádiové spojení.“ Většina borců je totiž i členy klubu radioamatérů.

Po 42 letech služby v Armádě České republiky můžete v naší aktivní záloze zahlédnout i plukovníka Jozefa Karbase, který je momentálně jak členem klubu radioamatérů, tak jednatelem firmy, která se zabývá montáží vozidel pro rádiový provoz.

 

NÁVŠTĚVA Z UNOB

23. dubna jsme měli možnost přivítat studenty Univerzity obrany 4. a 5. ročníku ze studijních programů komunikačních a informačních technologií, kybernetické bezpečnosti, elektronického boje a radiolokace. Tyto studijní programy mají přímou souvislost s podmínkami, které řeší naši specialisté během cvičení Federated Cloud.

Studenti kvitovali především možnost seznámení se s technikou v polních podmínkách, kdy mohli vidět reálnou aplikaci dovedností, o kterých se učí během studia, do praxe.

 

MEZINÁRODNÍ NÁVŠTĚVNÍ DEN

V rámci mezinárodního cvičení FEDERATED CLOUD jsme přivítali zástupce aliančních partnerů NATO z řad spojovacího vojska, logistiky a bezpečnosti. Ti měli možnost nahlédnout pod pokličku průběhu cvičení a prohlédnout si, jak spolu různé komunikační systémy dokáží vzájemně spolupracovat, poskytovat si služby a komunikovat.
🇵🇱🇮🇹🇳🇱🇧🇪🇨🇿🇸🇰🇹🇩

 

NÁRODNÍ NÁVŠTĚVNÍ DEN

25. dubna jsme měli na našem cvičení možnost přivítat vrchní představitele ozbrojených sil Armády České republiky 🇨🇿 v čele s prvním zástupcem náčelníka Generálního štábu generálporučíkem Miroslavem Hlaváčem.
Ani naše nové spojovací vozidlo TITUS si nenechalo ujít šanci vyfotit se hned s 11 generály najednou.

FECL 2024